Lazer Yazıcı Almadan Önce Karar Vermeniz Gereken 5 Madde

Yayınlayan admin 05/03/2018 0 Yorumlar Ürün İnceleme,

Günümüzde her ne kadar dijitale doğru hızlı adımlarla geçiş yaşansa da,kendilerine olan ihtiyaçtan ötürü popülerliğini kaybetmeyen cihazların başında hiç şüphesiz yazıcılar gelmekte.Eviniz ya da ofisiniz için bir lazer yazıcı satın almak istediğinizde ihtiyaç tespitine yönelik aşağıdaki konularda karar vermiş olmanız satın alım sürecinizi kolaylaştıracaktır.

1- Renkli çıktı almaya ihtiyacınız var mı? 

Bir yazıcı satın almadan önce ilk karar vermeniz gereken konuların başında renkli çıktıya ihtiyaç duyup duymayacağınız gelmekte.Belirli bir kullanım amacına yönelik renkli çıktı alma ihtiyacınız yoksa mono yani siyah beyaz çıktı almanızı sağlayan bir yazıcı sizin için ideal olabilir ki başlangıç seviyesi lazer yazıcılarda dahi yaklaşık 300-350 TL.gibi bir bütçeden de tasarruf etmiş olursunuz.

2-Alacağınız Yazıcı Çok Fonksiyonlu Mu Olmalı?

Satın alacağınız yazıcıyı sadece çıktı alma amaçlı mı kullanacaksınız yoksa lazer yazıcınız aynı zamanda tarayıcı,fotokopi ve fax gibi ek özellikler de sunmalı mı? Bu konuda da vereceğiniz karar önemli çünkü ekstra özelliklere ihtiyacınız yoksa yaklaşık 300-400 TL civarında bir bütçe tasarrufu sağlayabilirsiniz.

image

3-Çıktı Almak İçin Belirli Bir Süre Kısıtınız Var mı?

Lazer yazıcıların fiyatlarını belirleyen en önemli kriterlerden biri de PPM (pages per minute) yani 1 dk.da alınabilen çıktı sayısı değeri.Bir ev kullanıcısıysanız bu değer için mono baskıda yaklaşık 16-18 ppm(1 dk.da 16-18 çıktı sayfası) arası,renkli çıktıda da 4ppm  değerleri yeterli gelse de,ofisiniz veya daha hızlı baskı adetleri  için en az 25ppm ve üstü değere sahip yazıcılara bakabilirsiniz.Tabiki bu durumda yazıcı fiyatının önemli ölçüde artacağını belirtelim.

4-Yazıcınız İçin Gerekli Toner ve Aksesuarların Maliyetine Baktınız Mı?

Yazıcınızı satın aldığınızda size yaklaşık %50-60 dolulukta bir demo tonerle gelecektir ki ilk baskı ihtiyaçlarınız için yaklaşık en az 1000-1500 sayfalık çıktı verir.Bu ilk demo toner bittiğinde ise orjinal toner satın almalı ya da doldurmalısınız.Orjinal tonerler markaya bağlı olarak farklı fiyatlarda olsa da,ilk etapta bütçe hazırlayana kadar orjinal toner yerine doldurtma yapabilirsiniz ki bu işlem daha ekonomik bir çözüm olacaktır.Ayrıca ülkemizde satış yapan markaların dağıtım ağları çok geniş olduğundan aksesuar temini konusunda herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

5-Kablosuz Bağlantıya İhtiyacınız Var mı?

Kablosuz (wireless) özelliğe sahip yazıcılar,bilgisayarınız ya da telefonunuza wifi ağı üzerinden bağlanır ve herhangi bir kabloya ihtiyaç duymazlar.Kulağa oldukça hoş gelse de pc-yazıcı bağlantısını çalışma ortamınıza göre usb kablo aracılığıyla yapmak isteyebilirsiniz.Bu durumda yazıcıda kablosuz özelliğe ihtiyaç duymazsınız ve yaklaşık 200 TL.civarı bir bütçe tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Mobilsaray.com olarak siz değerli müşterilerimizin yazıcı tercih aşamalarında ve sonrasında her zaman yanınızdayız. Samsung,HP,Brother,Lexmark,Ricoh,Epson ve Canon gibi dünya markalarının yazıcı ürünlerine sahip geniş kataloğumuza buradan ulaşabilir,sorularınız için sitemizdeki iletişim forumunu kullanabilir veya info@mobilsaray.com mail adresimize e-mail gönderebilirsiniz.